Porckoronsérv tünetei

Gerincsérv a gerinc deréktáji - szakszóval ágyéki - és a nyaki szakaszán alakulhat ki.
A porckorongban alig vannak érzőidegek, ezért a gerincsérv sokáig teljesen tünetmentes is lehet. A gerincsérv maga lassan, legtöbbször hosszú évek során alakul ki, így az első tüneteit legtöbbször nem maga gerincsérv, hanem a sérvet okozó rossz testhelyzet miatt kialakuló derék könyéki izomfájdalmak adják.
Ha kialakult a gerincsérv, akkor a legtipikusabb jele a derékfájás, mely fokozódhat előre hajlásra, emelésre, mosogatásra. Gyakran előzi meg a sérves tüneteket fél évvel- egy évvel a komoly tünetei előtt egy-egy tévesen idegbecsípődésnek nevezett jelenet, melyre sajnos legtöbbször "egyszerű lumbágó" jeligével rálegyintenek, ahelyett, hogy komoly előjelnek tekintenék a problémát.
A helyzet romlásával a fájdalmak kisugározhatnak a lábba, fartájékba, vagy az ágyékba. Jellemző a lábzsibbadás, hangyamászásérzés, melyek a derékból - csípőből indulnak el, és terjedhetnek a lábfejig. Ezeknek a kellemetlen érzéseknek az oka, hogy a kiboltosuló porckorong érinteni kezdi a mögötte kilépő idegszálak kötegét, az ideggyököt.
A gerincsérv további romlásával izomgyengülés alakulhat ki a sérv által érintett ideggyök lefutása mentén. Ezknek a tünetnek a segítségével könnyen ki lehet következtetni, hogy melyik porckorong érintett.
Szerencsére még ebben az esetben - ha egy értelmes és oki szintű terápiát kap az ember- is legtöbbször gyógyítható a gerincsérv műtét nélkül.
A műtét egyedül a Lófarok szindróma (Cauda szindroma) esetén válik azonnal szükségessé:
Érzészavar a gáttájon, székelési-vizelési zavar: a beteg vizeletét nem tudja tartani, vagy vizelete nehezen indul, elakad, fájdalma mindkét alsó végtagba sugárzik, rohamos izomgyengülés mindkét lábban.